Sklep Lavaro
do kasy suma: 0,00 zł

Twarda czy miękka poduszka? Jaką wybrać, aby się wyspać?

Twarda czy miękka poduszka? Jaką wybrać, aby się wyspać?

Poduszka, obok kołdry i prześcieradła, to jeden z najważniejszych elementów posłania. Dobrze dobrana powinna zapewnić prawidłowe podparcie naszego kręgosłupa w jego naturalnej pozycji, a co za tym idzie - zdrowy i spokojny sen. Aby kupić wygodną poduszkę, należy w szczególności zwrócić uwagę na jej poziom miękkości. Jak wybrać tę idealną? Która poduszka do spania będzie lepsza - twarda czy miękka? Na co zwrócić uwagę przy wyborze jej odpowiedniej twardości? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak materac wpływa na wybór poduszki do spania?

Wbrew pozorom podłoże, na którym śpimy, to istotny czynnik, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru poziomu twardości poduszki do spania. Jeśli śpimy na materacu twardym lub średniej twardości, powinniśmy wybrać podobną poduszkę. Dzięki temu nasz odcinek szyjny zyska dostateczne podparcie w trakcie snu. Natomiast jeśli nasz materac jest miękki, powinniśmy zainwestować w miękką poduszkę. Wynika to faktu, iż podłoże będzie się zapadało pod wpływem naszego ciężaru w trakcie snu. Miękka poduszka do spania idealnie dopasuje się do naszego ciała oraz do materaca.

Dobór poduszki do budowy ciała

W doborze miękkiej lub twardej poduszki do spania bardzo duże znaczenie mają również gabaryty naszego ciała. Szczególnie budowa ramion powinna określać jej poziom twardości. Osoby z wąskimi ramionami, które potrzebują mniejszego wypełnienia przestrzeni pod szyją, powinny zdecydować się na poduszki miękkie. Natomiast obszar za karkiem osób o szerszych ramionach wymaga większej ilości wypełnienia. Zaleca się, aby wybrały poduszki twarde, które wygodnie utrzymają ich głowę.

Ulubiona pozycja spania a wybór poduszki

Podczas wyboru odpowiedniej twardości poduszki do spania pomocna może okazać się pozycja, którą układamy się najczęściej w trakcie snu. Wynika to z faktu, że leżąc na plecach, boku czy brzuchu, w zupełnie inny sposób kładziemy szyję i ramiona. Twardość lub miękkości poduszki określa, czy będą miały odpowiednie wsparcie, a nasz organizm zapewniony komfort snu.

Spanie na plecach

W przypadku osób śpiących na plecach zaleca się poduszki średniej twardości oraz twarde. Modele te zdecydowanie najlepiej zadbają o odpowiednią krzywiznę kręgosłupa w tej pozycji. Istotne, aby poduszka do spania na plecach była też odpowiednio duża, dzięki czemu będzie podpierać znacznie większy obszar ciała.

Spanie na brzuchu

Dla osób śpiących na brzuchu poleca się płaskie, miękkie poduszki. Powinny mieć także kształt możliwy do objęcia ręką. Co istotne, zbyt twarda poduszka do spania może spowodować bóle w okolicach szyi i karku, powodujące dyskomfort w ciągu dnia.

Spanie na boku

Jeśli najczęściej układamy się do snu na boku, powinniśmy wybrać poduszkę twardą lub o średniej twardości. Będzie stanowiła odpowiednie oparcie dla kręgosłupa szyjnego, dzięki czemu przybierze najbardziej naturalne i zdrowe ułożenie. Zbyt miękka poduszka do spania na boku powodowałaby nadmierne wyginanie głowy ku górze lub ku dołowi.

Poduszki dla osób wiercących się

A co w przypadku osób wiercących się na etapie zasypiania lub w trakcie snu i często zmieniających pozycję? Dla nich zaleca się stosowanie modeli wyśrodkowanych, czyli poduszek średniej twardości. Pozwolą na swobodne ułożenie ciała w każdej pozycji oraz zdrowy i komfortowy sen.

Poduszka twarda czy miękka - którą wybrać?

Wybór poziomu miękkości poduszki do spania jest przede wszystkim uzależniony od materaca, gabarytów ciała oraz naszych indywidualnych preferencji dotyczących ulubionej pozycji do spania. Twarda poduszka nie dopuści do zapadania się głowy w trakcie snu. Z kolei miękka będzie znacznie lepiej dopasowana do kształtu szyi i ramion np. podczas spania na brzuchu. Warto przetestować kilka różnej twardości poduszek do spania, zanim zdecydujemy się na najbardziej odpowiednią i dopasowaną do nas. Ważne, abyśmy czuli się na niej wystarczająco swobodnie i naturalnie.

Na co jeszcze, oprócz poziomu miękkości, zwrócić uwagę podczas wyboru poduszki do spania?

Inne ważne kryterium przy wyborze poduszki, oprócz poziomu jej twardości, to jej wysokość. Wiele osób ma tendencje do wyboru modeli o zbyt dużej wysokości. Głowa jest wtedy ułożona nienaturalnie, szyja się zgina, natomiast mięśnie nie są w stanie się rozluźnić. Poważną konsekwencją mogą okazać się bóle kręgosłupa. Dlatego przy wyborze poduszki kierujmy się przede wszystkim jego prawidłowym ułożeniem.

Zwróćmy także uwagę na rozmiar poduszki. Ważny jest również rodzaj jej wypełnienia (np.poduszki puchowe) i materiał, z którego zostało wykonane poszycie. Dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie zaleca się wybór poduszek antyroztoczowych oraz poduszek antyalergicznych.

Szukasz idealnej poduszki, która poprawi komfort Twojego snu?

Zapoznaj się z naszą ofertą poduszek do spania różnych producentów

Przeczytaj także:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl