
Kołdra towarzyszy nam codziennie, gdyż według statystyk spędzamy w łóżku średnio 8 godzin. Warto zadbać o to, by spędzić ten czas w higienicznych i komfortowych warunkach. W trakcie codziennego użytkowania wewnątrz kołdry zaczynają gromadzić się różne zabrudzenia, niewidoczne gołym okiem bakterie, roztocza i cząsteczki kurzu, jakie mogą powodować problemy ze zdrowiem. Regularne pranie kołdry i zmiana pościeli pozwolą na dłuższe utrzymanie czystości i przyjemny wypoczynek. Kołdry puchowe należy czyścić w temperaturze 30-40°C na programie delikatnym lub do puchu, a kołdry syntetyczne w 60 °C. W poniższym artykule wskażemy, jak zadbać o wypełnienie, by zachować jego świeżość i miękkość na dłużej.
- Kołdry z pierza i puchu są lekkie, miękkie i termoizolacyjne. Wymagają ostrożnego czyszczenia, by zachować sprężystość.
- Kołdry syntetyczne można prać w 60 stopniach Celsjusza, bez obaw, że włókna stracą sprężystość.
- Do puchu i pierza trzeba używać specjalnych środków, a do wełny i kołder ekskluzywnych - delikatnych detergentów. Do syntetyków warto stosować płyny do nich przeznaczone, dbając o oddychalność.
Czy można prać kołdrę w pralce?
Większość kołder nadaje się do prania w pralce automatycznej, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Ich przestrzeganie i stosowanie się do zaleceń producenta pozwala na prawidłową pielęgnację każdego typu kołdry w warunkach domowych.
Od ładowności naszej pralki zależy, czy pranie kołdry odbędzie się warunkach domowych, czy będziemy musieli udać się do specjalistycznej pralni. Zazwyczaj kołdry 140x200, kołdry 160x200 i kołdry 200x220 mieszczą się do standardowych bębnów.
Sprawdź naszą ofertę kołder, a znajdziesz model, który będzie odpowiadał twoim potrzebom!
Jak prawidłowo prać kołdrę z pierza i puchu?
Kołdry z pierza i puchu cechują się wyjątkową lekkością, miękkością oraz mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Świetnie odprowadzają wilgoć i pozwalają skórze oddychać. Tego rodzaju kołdry naturalne wypełnione są delikatnymi piórami gęsi i kaczek, dlatego w trakcie czyszczenia należy zachować szczególną ostrożność, by wsad nie stracił na sprężystości. Przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą nam przez wiele lat w tym samym doskonałym stanie.
W przypadku prania w pralce kołder puchowych należy wybrać odpowiedni program do tkanin delikatnych lub specjalny do prania puchu. Maksymalna temperatura czyszczenie powinna wynosić około 30-40 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może uszkodzić strukturę włókien. W trakcie prania warto wrzucić do wnętrza bębna kilka piłeczek tenisowych, które zapobiegną zbijaniu się puchu.
Kołdrę z pierza należy suszyć na płasko, w miejscu przewiewnym. Suszenie w suszarce jest ryzykowne i może zniszczyć wypełnienie. Wnętrze kołdry puchowej musi dokładnie wyschnąć, w przeciwnym wypadku rozwinie się pleśń.
Jak wyprać kołdrę z materiałów syntetycznych?
W przypadku kołder syntetycznych utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny będzie łatwiejsze, gdyż wkład z włókien poliestrowych nie ulega zbijaniu i można go prać w wyższej temperaturze. Kołdry z wypełnieniem syntetycznym można prać w 60 stopniach Celsjusza, bez obaw, że straci sprężystość czy ulegnie zniszczeniu.
Jakie środki piorące warto zastosować w czasie pranie kołdry?
Przed czyszczeniem kołder i poduszek trzeba sprawdzić, w jakiej temperaturze prać poszczególne modele wsadu i jakich środków najlepiej użyć. Kołdry puchowe i kołdry zimowe najlepiej prać z dodatkiem detergentów przeznaczonych do puchu i pierza. Środki te delikatnie pielęgnują wypełnienie i utrzymują sprężystość piór. Do czyszczenia kołder ekskluzywnych i kołder wełnianych trzeba dobrać bezpieczne i delikatne detergenty.
Do pielęgnacji kołder syntetycznych warto użyć specjalnych płynów do prania syntetyków. Należy wybierać takie środki, które nie wpłyną na oddychalność kołder i poduszek. Producenci tekstyliów do sypialni nie zalecają stosowania wybielaczy, gdyż mogą one uszkodzić wypełnienie.
Jak często prać kołdrę?
Częstotliwość prania kołdry będzie zależeć od kilku czynników, m.in. od naszego wieku i stanu zdrowia - jeśli cierpimy na nadmierną potliwość, częstsze odświeżanie wkładu będzie konieczne dla utrzymania odpowiedniej higieny i zdrowia. Jeśli zmagamy się z alergią, to warto kołdrę prać częściej, gdyż w jej wnętrzu gromadzą się drobnoustroje i alergeny, które mogą zakłócać sen.
To, czy śpimy ze zwierzętami i jakich używamy kosmetyków, też wpływa na stan kołdry. Niektóre tłuste kremy mogą pozostawiać plamy na poduszkach. Spore znaczenie ma też rodzaj wypełnienia. Kołdry puchowe i te z pierza można prać raz na pół roku. Z kolei kołdry syntetyczne nadają się do prania średnio po 3-6 miesięcy. Każdą kołdrę należy czyścić regularnie, by zapewnić sobie i swoim bliskim wysoki komfort snu.
Jak dbać o kołdrę, żeby służyła dłużej?
Prawidłowe pranie kołdry jest niezwykle ważne, dlatego warto dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta na metce. W trakcie prania należy stosować odpowiednie środki piorące i wybierać program, który będzie dostosowany do rodzaju kołdry czy poduszki.
Pamiętając o kilku podstawowych zasadach, będziemy mogli cieszyć się świeżością i idealnym stanem naszych kołder przez długie lata. Regularne wietrzenie, pranie zgodnie z zaleceniami, odpowiednie suszenie i częsta wymiana pościeli i poszewek na poduszki pomogą nam utrzymać higienę i optymalne warunki do snu.
Przeczytaj także: