Sklep Lavaro
do kasy suma: 0,00 zł

Jak pielęgnować pościel wiosną i latem? Najważniejsze zasady pielęgnacji pościeli, które musisz znać

Wiosna i lato to świetny czas, aby wyprać swoją pościel i ją wywietrzyć na świeżym powietrzu. Takie zabiegi pielęgnacyjne szczególnie przydadzą się w sypialni alergika, ale nie tylko. Świeża i czysta pościel poprawia komfort snu i wpływa na zdrowie wszystkich domowników. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o pościel wiosną i latem. 

 

 jak dbać o pościel wiosną i latem

 

Pranie pościeli, czyli podstawa zachowania świeżej pościeli wiosną i latem 

Wiosną i latem pocimy się mocniej i częściej, a wyższe temperatury dodatkowo sprzyjają rozwojowi roztoczy, dlatego to właśnie o tej porze roku trzeba szczególnie zadbać o higienę snu. W końcu nie ma nic przyjemniejszego na zmęczenie i stres po codziennym dniu niż sen pod pachnącą i czystą pościelą

Jak prać pościel wiosną i latem? 

Każdy rodzaj tkaniny pościelowej wymaga odmiennej techniki prania. Mowa tu nie tylko o odpowiedniej temperaturze prania, ale także o szybkości wirowania czy rodzaju zastosowanych środków piorących. 

 

Pościel pierzemy w temperaturze podanej na metce przez producenta. To tam znajdziemy informacje o maksymalnej temperaturze, w jakiej możemy wyprać pościel. Jeśli pościel nie jest mocno zabrudzona, a chcemy ją jedynie odświeżyć, możemy obniżyć temperaturę np. z 40 st. C na 30 st. C. 

 

Aby pościel nie straciła intensywnej barwy, przed włożeniem do pralki najlepiej wywrócić ją na lewą stronę. Pamiętajmy też o tym, by nie przeładowywać pralki, bo w takim wypadku pościel może zostać niedoprana i trudno ją będzie odpowiednio wypłukać. 

Jakich detergentów używać do prania pościeli? 

Ponieważ pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą człowieka, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na środki, których używa się do jej prania. Należy sięgnąć po detergenty, które przede wszystkim są bezpieczne dla skóry i jej nie podrażniają. Do prania kolorowej pościeli zaleca się używanie środków przeznaczonych do tkanin kolorowych. Zapewniają one lepszą ochronę barwników. Białej pościeli natomiast nie powinno się prać w środkach z dodatkiem chloru, ponieważ mogą powodować żółknięcie śnieżnobiałych materiałów. 

Co ile prać pościel latem? 

Latem, kiedy więcej się pocimy, pościel należy prać częściej niż zimą - przynajmniej raz na dwa tygodnie. Częstszego prania wymaga pościel, gdy jesteśmy chorzy, śpią pod nią alergicy lub w łóżku przebywają zwierzęta. 

Wietrzenie pościeli wiosną i latem

Poza praniem pościeli, bardzo ważne jest jej regularnie wietrzenie. Zima jest idealną porą na wietrzenie pościeli, ponieważ to właśnie przy ujemnych temperaturach skutecznie możemy pozbyć się z niej roztoczy. W naszym klimacie zima nie trwa jednak cały rok, a przecież pod pościelą śpimy codziennie. Wiosna oraz lato to również dobra pora na wietrzenie pościeli. Wietrzenia należy unikać w zasadzie tylko wtedy, gdy za oknem pada deszcz lub panuje duża wilgotność.

 

Planując wietrzenie pościeli latem, trzeba pamiętać o tym, że wywieszenie jej w upalny dzień i pełne słońce może spotęgować rozwój bakterii, dlatego w gorące dni zadbajmy o to, aby znalazła się ona w możliwie najchłodniejszym, ciemnym i przewiewnym miejscu. Pościel z powrotem do domu należy zabrać mniej więcej półtorej godziny przed zachodem słońca, aby nie zwilgotniała. 

Trzepanie pościeli 

Po kilku godzinach wietrzenia pościeli, można ją dodatkowo wytrzepać. Trzepanie pościel, choć niektórym może wydawać się bezzasadne, w rzeczywistości jest bardzo ważną czynnością. Pozbywamy się w ten sposób z niej kurzu, co stanowi świetne uzupełnienie regularnej pielęgnacji pościeli. Najlepiej trzepanie pościeli wykonywać za pomocą trzepaczki - nie za mocno ani nie za lekko. 

Jak odświeżyć pościel latem bez prania? 

Wietrzenie i trzepanie pościeli to świetny i szybki sposób na odświeżenie pościeli bez konieczności prania. Czynność tę możemy powtarzać tak często, jak tylko jest to możliwe. W trakcie lata można pozostawić pościel na kilka godzin na balkonie, w ogrodzie, suszarce lub na trzepaku. 

Czy pościel trzeba prasować? 

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy pościel trzeba prasować. Otóż wszystko zależy od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Istnieją pościele, które się nie gniotą i tym samym nie wymagają prasowania (np. z satyny bawełnianej,kory czy jerseyu). Pamiętajmy jednak o tym, że znacznie łatwiej pozbyć się zagnieceń na pościeli, jeśli zapobiegniemy ich powstawaniu już na etapie prania - zanim włączymy cykl prania, upewnijmy się, że wirowanie się ustawione na mniejsze obroty. Zadbajmy też o to, aby starannie rozwiesić pranie, a wcześniej delikatnie strzepnąć poszewki. 

 

Przeczytaj nasze pozostałe poradniki i dowiedz się:

 

Szukasz przewiewnej i lekkiej pościeli na cieplejsze, letnie dni?

Zapoznaj się z naszą ofertą

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl