Sklep Lavaro
do kasy suma: 0,00 zł

Jaka kołdra jest najlepsza dla osób z problemem nadpotliwości? Podpowiadamy

Jaka kołdra jest najlepsza dla osób z problemem nadpotliwości? Podpowiadamy

Nadpotliwość to problem, z którym zmaga się wiele osób. Nadmierne wydzielanie potu może być konsekwencją chorób, które zaburzają odpowiednią termoregulację ciała, lub mieć przyczyny zewnętrzne - na przykład spanie w niewywietrzonej sypialni, pod pościelą ze sztucznych materiałów itp. Duże znaczenie ma również sama kołdra, pod którą śpimy. Jaka będzie najlepsza dla osób, które zmagają się problemem nadmiernej potliwości? Na co zwracać uwagę, wybierając kołdrę? Podpowiadamy!

Nadpotliwość a problemy ze snem

Według badań problem nadpotliwości dotyka w Polsce jedną osobę na sto. Jest to dolegliwość, która polega na nadmiernym wydzielaniu potu - gruczoły potowe, których zadaniem jest regulacja temperatury ciała, są zbyt aktywne bez wyraźnej przyczyny. Nadpotliwość to bardzo kłopotliwe zaburzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przeszkadza również podczas snu - utrudnia zasypianie, powoduje częste wybudzanie w środku nocy, czego konsekwencją jest złe samopoczucie, spadek energii, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i myśleniem. Sen jest kluczową kwestią wpływającą na zdrowie człowieka i ogólną satysfakcję z życia, powinniśmy więc dbać o jego jak najlepszą jakość i zapobiegać nadpotliwości lub ją leczyć.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

To, że człowiek się poci (na przykład podczas wysiłku fizycznego) jest normalną reakcją naszego organizmu. Natomiast nadmierne wydzielanie potu jest zaburzeniem, które może wynikać z wielu różnych przyczyn, na przykład:

 • wady genetycznej;
 • problemów neurologicznych;
 • stanów zapalnych i wirusowych, podczas infekcji bakteryjnych;
 • menopauzy i andropauzy (u osób starszych);
 • chorób tarczycy, cukrzycy, otyłości, niewydolności nerek;
 • stosowania nieodpowiedniej diety (z małą ilością mikroelementów, ubogą w warzywa);
 • dużej ilości stresu;
 • czynników zewnętrznych.

Jakie czynniki sprawiają, że pocimy się bardziej?

Nadpotliwość może wynikać z przyczyn chorobowych, ale na nadmierne wydzielanie potu wpływ mają również czynniki zewnętrzne. Co sprawia, że w nocy pocimy się bardziej?

 • Za wysoka temperatura w pomieszczeniu. Utrzymanie stałej, odpowiedniej temperatury w sypialni to bardzo ważna kwestia. Według naukowców powinniśmy spać w 18-19oC, ponieważ taka temperatura nie aktywizuje gruczołów potowych człowieka. Niewskazane jest przegrzewanie pomieszczeń (szczególnie zimą); warto również zadbać o częste wietrzenie sypialni.
 • Zły rodzaj kołdry i poduszki. Powinny być one dopasowane do pory roku, sezonu, a także własnych preferencji. Zbyt często kupujemy kołdry niskiej jakości, ze sztucznych, nieoddychających materiałów, kierując się niską ceną.
 • Zły rodzaj pościeli. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego poszycia kołder. Pościelposzewki na poduszki i prześcieradło powinny być wykonane z naturalnych materiałów, które są przyjemne dla ciała i mają właściwości termoregulacyjne, dzięki którym skóra może swobodnie oddychać.
 • Niewłaściwa odzież nocna. Komfort snu może pogarszać także źle dobrana odzież nocna i bielizna. Każda tkanina, która ma bezpośredni kontakt ze skórą, powinna być przewiewna i oddychająca, wykonana z naturalnych włókien. Tylko w taki sposób będziemy w stanie zapewnić ciału możliwość termoregulacji.

Jaka kołdra jest najlepsza dla osób z problemem nadpotliwości?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołder. Jaki typ powinny wybrać osoby z problemem nadmiernej potliwości? Oto kilka propozycji:

 • Dla osób z problemem nadmiernej potliwości najlepszym wyborem będą kołdry naturalne. Są one bezpieczne dla ciała, oddychające, a dodatkowo mają właściwości antyalergiczne i nie podrażniają skóry. W ostatnim czasie bardzo dużą popularność zyskały naturalne kołdry bambusowe.
 • Dobrze sprawdzą się również przykrycia lekkie w typie kołder letnich. Dedykowane są na najcieplejsze miesiące, ale osoby z nadpotliwością swobodnie mogą spać pod nimi przez cały rok. Waga tego typu kołder nie przekracza kilograma. Składają się one z mniejszej ilości wypełnienia i zapewniają swobodną cyrkulację powietrza.
 • Osoby z nadpotliwością mogą również zdecydować się na kołdry całoroczne lub kołdry cztery pory roku. Zapewniają one swobodny przepływ powietrza i można je dostosować do własnych preferencji.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając idealną kołdrę?

W przypadku kołdry, oprócz jej typu i materiału wykonania, nie można zapomnieć o doborze odpowiedniego rozmiaru. Powinien być on dostosowany do łóżka i materaca, a także przeznaczenia (dla jednej osoby, dwóch osób, dla dziecka itp). Bardzo ważna jest również późniejsza pielęgnacja kołdry i poduszki - regularne wietrzenie, sposób prania, przechowywanie. Tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że wraz z użytkowaniem materiały nie stracą swoich właściwości termoregulacyjnych.

Nadpotliwość u dziecka, a wybór odpowiedniej kołdry

Problem nadpotliwości nie dotyka jedynie dorosłych - coraz częściej z tym zaburzeniem zmagają się również dzieci. Ma ono te same przyczyny, więc w przypadku dostrzeżenia tej dolegliwości w pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą temperaturę w pokoju dziecięcym i zaopatrzyć się w pościel oraz odzież wykonane z naturalnych, oddychających materiałów. Istotną kwestią jest również wybór lekkiej kołdry dziecięcej, która zapewni naszym pociechom swobodną cyrkulację powietrza.

 

Przeczytaj również inne nasze artykuły:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl