Sklep Lavaro

Jak często prać kołdrę i poduszki, aby nie straciły swoich właściwości? Rozwiewamy wątpliwości

Co ile prać kołdrę i poduszki?

Odpowiedni komfort snu zależy od tego, jak dbamy o tekstylia pościelowe. Częste wietrzenie i regularne pranie kołdry, poduszek czy pościeli to podstawa zdrowego snu, gdyż to właśnie nasze łóżko jest doskonałym siedliskiem dla roztoczy. Na materacu oraz w pościeli rozwija się najwięcej tych niebezpiecznych dla naszego zdrowia mikroorganizmów, których nie widać gołym okiem. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak często prać kołdrę i poduszki, aby nie straciły swoich właściwości i jednocześnie zapewniły komfortowy sen.

Dlaczego należy prać kołdrę i poduszki regularnie? 

Ciepło, wilgotność oraz dostęp do łuszczącego się naskórka sprawiają, że roztocza bardzo często rozwijają się w materacach i pościeli. Nikomu nie trzeba mówić, jak te mikroorganizmy są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Pajęczaki przyczyniają się do rozwoju objawów alergii, w tym przede wszystkim kataru, swędzenia i pieczenia oczu. Do alergii dochodzi w wyniku wdychania substancji uczulających (alergenów), które są zawarte w odchodach roztoczy. Uczulenie na roztocze kurzu domowego jest jedną z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych alergii wziewnych. W przeciwieństwie do alergii na pyłki alergia na roztocza dokucza domownikom praktycznie przez cały rok, a nie tylko wiosną i latem. Regularne pranie i suszenie kołdry w pralce automatycznej w odpowiedniej temperaturze oraz jej wietrzenie to sposób na pozbycie się większości roztoczy, bakterii i grzybów. 

Czy można prać kołdrę w warunkach domowych czy konieczne jest skorzystanie z pralni? 

Większość z nas pewnie zastanawia się nad tym, czy kołdrę można prać w warunkach domowych czy konieczne jest oddanie jej do pralni. Większość kołder i poduszek, zarówno kołder puchowych, jak i tych z wypełnieniem syntetycznym można prać w pralce automatycznej, ale pod warunkiem, że wcześniej dokładnie zapoznamy się z informacjami zawartymi na metce przez producenta. Jeśli metka z zaleceniami producenta wyklucza pranie w domowej pralce, alternatywą może być pranie ręczne. 

Jak często należy prać kołdrę i poduszki?

Kołdrę oraz poduszki należy prać tak często jak to konieczne, jednak nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. W przypadku osób, które są alergikami lub cierpią na nadpotliwość, śpią ze zwierzętami w jednym łóżku, używają tłustych kosmetyków na noc, może się okazać, że konieczne będzie częstsze pranie niż dwa razy w roku. To, co ile powinno się prać poduszki i kołdrę, jest więc kwestią bardzo indywidualną. 

Jak prać kołdrę i poduszki? 

Na ogół kołdry i poduszki można prać w pralce automatycznej, należy jednak robić to ostrożnie i zawsze wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta znajdującymi się na metce. Oto kilka wskazówek dotyczących tego, jak prać kołdry naturalne, kołdry z pierza, puchu, kołdry antyalergiczne i z wypełnieniem syntetycznym: 

Odpowiedni detergent

Zaleca się pranie kołdry i poduszek w odpowiednich detergentach. Środki piorące powinny być delikatne i najlepiej stosować te w formie płynu, ponieważ proszek do prania może gromadzić się w wypełnieniu. Unikać należy wybielaczy i zmiękczających płynów do płukania tkanin, gdyż mogą one uszkodzić wsad. 

Program do prania kołdry 

Niektóre pralki automatyczne posiadają specjalny program do prania kołder. Jeśli jednak nasz model takiego nie ma, najbezpieczniej będzie ustawić delikatny cykl prania z letnią wodą. Z reguły kołdrę i poduszki zaleca się prać w temperaturze nie wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Obroty nie powinny przekraczać 800. Jeśli zależy nam tylko na odświeżeniu, wystarczy kołdrę wyprać w 40 stopniach. 

Suszenie kołdry i poduszek 

Kołder i poduszek, niezależnie od wypełnienia, nie należy suszyć w suszarce automatycznej, ponieważ może to spowodować zbicie się wypełnienia w grudki. Zaleca się pozostawić kołdrę do samoistnego wyschnięcia. Można też wywiesić ją na świeżym powietrzu, pamiętając o unikaniu bezpośredniego nasłonecznienia. 

Jak prać kołdrę z puchu? 

Powyżej przedstawione zasady można śmiało zastosować do prania kołdry z wypełnieniem naturalnym, czyli np. z puchu gęsiego. Jednak w tym wypadku warto pamiętać o jeszcze jednej zasadzie, która pozwoli nam na dłużej cieszyć się dobrym wyglądem kołder puchowych. Aby zapobiec zbijaniu się puchu, należy włożyć do bębna 3-4 czyste piłeczki tenisowe. Można też zakupić specjalne piłeczki do prania z gumowymi wypustkami. 

Jak prać kołdry i poduszki ręcznie? 

Jeśli nie chcemy prać kołdry w pralce automatycznej, możemy zrobić to ręcznie. W tym celu do wanny nalejmy ciepłej, ale nie gorącej wody i rozpuśćmy niewielką ilość delikatnego detergentu. Następnie zamoczmy kołdrę i pocierajmy materiał przez kilkanaście minut w zależności od stopnia zabrudzenia. Wypraną kołdrę należy dwukrotnie wypłukać, aby dokładnie usunąć pozostałości płynu do prania, a następnie pozostawić do wyschnięcia. To samo należy zrobić z poduszkami. 

Jak prać kołdrę, jeśli nie mieści się w pralce? 

Jeśli kołdra nie mieści się w pralce, mamy dwa rozwiązania. Możemy ją uprać ręcznie, choć jest to dość pracochłonne zajęcie, albo oddać do pralni. Pralki w pralniach automatycznych z reguły mają dość dużą pojemność i są w stanie pomieścić całą kołdrę, niekiedy nawet z poduszkami. Pranie kołdry w pralni to z pewnością sposób na zaoszczędzenie czasu. 

Chcesz zmienić kołdrę na nową, bo stara już jest mocno zużyta?

Zapoznaj się z naszą ofertą kołder naturalnych i syntetycznych

Jak jeszcze dbać o świeżość kołdry i poduszek? 

Nie tylko regularne pranie kołder i poduszek jest ważne dla zachowania ich w czystości, ale również wietrzenie. Wywieszenie kołdry na mrozie lub podczas ciepłej pogody nie tylko pozwoli pozbyć się z niej niebezpiecznych mikroorganizmów, ale również wpłynie pozytywnie na nasz sen. Najlepszym sposobem na wietrzenie kołdry i poduszek będzie wniesienie ich na balkon lub taras. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy luźno rozrzucić je na łóżku i otworzyć szeroko okno na kilka godzin. 

Przeczytaj również nasze artykuły dotyczące pielęgnacji pościeli:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl