Sklep Lavaro
do kasy suma: 0,00 zł

Czy zimą można wietrzyć kołdry i poduszki? Najpopularniejszy mit na temat pielęgnacji pościeli

Na komfort snu wpływa dobrze dobrana, wysokiej jakości pościel, prześcieradło, kołdra i poduszka. Ich skład oraz wypełnienie bezpośrednio oddziałują na to, jak się wysypiamy. Ich zakup jest zwykle jednym na kilka lat. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy. Tylko prawidłowa pielęgnacja pozwoli zachować trwałość tych produktów. Istnieje jednak wiele kontrowersji dotyczących tego, jak dbać o wyposażenie sypialni. W poniższym artykule rozprawiamy się z mitami i przedstawiamy zasady pielęgnacji pościeli, kołder i poduszek.

Czy zimą można wietrzyć kołdry i poduszki?

Jak dbać o kołdry i poduszki, aby służyły nam dłużej?

Przed pierwszą i każdą następną pielęgnacja kołder i poduszek należy przeczytać metkę! To na niej znajduje się dokładna instrukcja, w której producent wskazuje, jak dbać o dany produkt. Znajdziemy tam informacje o optymalnych sposobach przechowywania, prania i suszenia. Z tego powodu nie warto odcinać metek, nawet jeśli są długie. Schowane w pościel nie powinny nam przeszkadzać podczas snu. Jeśli zależy nam jednak na jej odcięciu, warto dokładnie podpisać, od której kołdry bądź poduszki dana instrukcja pochodzi i zachować ją w konkretnym miejscu, np. tym, w którym przechowujemy pościele.

Jak prać kołdrę i poduszki?

Znaczenie ma przede wszystkim wkład, który wypełnia kołdrę i poduszkę. Dostępne są m.in. kołdry z pierza, kołdry z puchu i kołdry antyalergiczne. Na stan kołdry i poduszek z każdym wypełnieniem niekorzystnie wpływa ich pranie w małych pralkach. Zgniecenie materiału podczas prania spowoduje jej zniszczenie i nie wypłukanie detergentu. Gdy chcemy odświeżyć poduszki, można je także oddać do pralni. W takich miejscach nie tylko odbywa się pranie chemiczne (którego unikamy!), ale również ręczne. Warto pamiętać, że wszelkie wykorzystywane środki do prania pościeli nie powinny mieć w składzie enzymów.

Suszenie oraz wietrzenie kołdry i poduszek

Kołdrę warto wietrzyć. Nie powinno się to jednak odbywać na słońcu. Dotyczy to szczególnie kołder z wypełnieniem z pierza i puchu. Możemy okrycia suszyć na zewnątrz, ale wybierajmy miejsca zacienione, dni z optymalną temperaturą i lekkim wiatrem. Suszenie kołdry jest bardzo istotnym elementem jej pielęgnacji. Powinniśmy zadbać o to, żeby zarówno wkład, jak również obszycie były w stu procentach suche. Wietrzenie kołdry może odbywać się tak często, jak tylko pozwala na to pogoda.

Wietrzenie kołder i poduszek zimą - najpopularniejszy mit

Można spotkać się ze stwierdzeniem, że zimą nie powinno się wietrzyć poduszek i kołdry. Nic bardziej mylnego! Lekki przymrozek sprawi, że wirusy i roztocza zginą pod wpływem niskiej temperatury. Nabiorą one świeżości, a wypełnienie stanie się bardziej puszyste.

Jak przechowywać pościel, żeby pachniała?

Kolejnym krokiem w prawidłowej pielęgnacji pościeli i pozostałych elementów sypialnianych jest ich przechowywanie. Kołdrę zabezpieczyć możemy specjalnymi pojemnikami stworzonymi w tym celu. Często zakupujemy je w zestawie z kołdrą i poduszką. Jeśli nam się jednak zagubiły, warto je dokupić. Odpowiednie przechowywanie jest gwarancją świeżości i braku kurzu. Niewykorzystywaną pościel i prześcieradła również należy przetrzymywać w suchym miejscu, w którym nie powstanie grzyb lub pleśń.

Jak często wietrzyć pościel?

Kołdrę, poduszkę letnią i zimową można zmieniać zgodnie z sezonem. Jeśli natomiast dysponujemy kołdrą całoroczną, z powodzeniem będzie nam ona służyć cały rok. W trakcie tego czasu możemy je odświeżyć 1-2 razy. Najlepiej to robić jak najrzadziej, aby zachować dobry stan wkładu oraz nie pozbyć się właściwości antyalergicznych kołdry. Bez ograniczeń natomiast można je wietrzyć. Ogranicza nas jedynie pogoda - upał i deszcz.

Jak często wymieniać pościel, kołdry i poduszki?

Zdecydowanie rzadziej musimy wymieniać kołdry i poduszki. Te pierwsze warto zmienić po upływie 5-10 lat. Natomiast poduszki po dwóch latach. Są to oczywiście przybliżone przedziały czasowe. Im lepiej będziemy dbać, tym dłużej te wszystkie rzeczy zachowują swoją trwałość. Gdy zauważymy, że nasza kołdra i poduszki żółkną, a wypełnienie wylatuje - to sygnał, że najwyższa pora je zmienić.

 

Szukasz ciepłej kołdry na mroźne noce?

Zapoznaj się z ofertą kołder zimowych

 

Przeczytaj na naszym blogu również:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl