Sklep Lavaro
do kasy suma: 0,00 zł

Jak pielęgnować obrusy? Porady Pani Domu

Obrus stanowi ozdobę stołu lub pomieszczenia, pod warunkiem, że odpowiednio o niego dbamy. Pięknie udekorowany stół wzbudzi zachwyt i podziw niejednego z gości. Plamy na tkaninie kładą się cieniem nawet na najwspanialszej aranżacji. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak dbać o obrusy. Zachęcamy do lektury. 

 

Jak dbać o obrusy? 

Jak dbać o obrus? Praktyczne porady dla każdej Pani Domu

Aby obrus na długo zachował swój dobry wygląd, bardzo ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych porad dotyczących dbania o obrusy:

Porada nr 1: pierz obrus bezpośrednio po zabrudzeniu 

Nie należy zostawiać mocno zabrudzonych obrusów na długo. Najlepszą praktyką będzie pranie obrusów zaraz po ich zabrudzeniu. Oczywiście nie chodzi o to, aby od razu w obecności gości ściągać obrus ze stołu, ale postarajmy zrobić to na tyle szybko, aby plamy nie zdążyły się całkowicie wchłonąć. 

Porada nr 2: nie czekaj aż plamy wsiąkną w tkaninę 

Plamy po rozlanym winie, herbacie lub kawie najlepiej od razu zebrać z powierzchni obrusu. Podstawową zaletą obrusów plamoodopornych jest to, że nawet jeśli wylejemy napój, plamę można w łatwy sposób usunąć i nie pozostawi ona śladu na tkaninie, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych obrusów. Plamy z obrusu plamoodpornego można usunąć za pomocą ręcznika papierowego lub ściereczki. 

Porada nr 3: staraj się suszyć obrus na płasko

Obrusy powinno się suszyć jak najbardziej na płasko. W ten sposób unikniemy zdeformowania tkaniny oraz ułatwi nam to późniejsze prasowanie obrusu. 

Porada nr 4: podczas prasowania obrusu używaj jak najmniej pary wodnej

Jeśli do prasowania obrusów używamy żelazka z parą, trzeba być bardzo ostrożnym. Najlepiej sprawdzić na lewej stronie jak zachowuje się tkanina i używać jak najmniejszej ilości pary. 

Porada nr 5: pamiętaj, aby przeprasować też wykończenia obrusu

Kiedy prasujemy obrusy z gipiurą, mereżką, lamówką, na samym końcu warto przeprasować same wykończenia, dzięki czemu obrus będzie lepiej układał się na stole.

Jak prać obrusy? 

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że obrusy najlepiej prać osobno w pralce po to, aby nie zafarbowały od innych tkanin. Do prania obrusów starajmy się używać delikatnych środków piorących do tkanin białych lub kolorowych w zależności od koloru naszego obrusu. Proszek do białego, dzięki swoim właściwościom, odświeży biel obrusu. Natomiast środki przeznaczone do kolorów sprawiają, że barwy są intensywne i nie blakną. Przy mocnych zabrudzeniach można stosować odplamiacze do tkanin. Tego typu preparaty mogą jednak osłabić tkaninę, więc używamy ich jedynie w sytuacjach awaryjnych. Obrusy bawełniane białe można prać w temperaturze 90-95 st. C, a kolorowe w 60 stopniach. Z kolei obrusy wykonane w 100% z poliestru lub z domieszką bawełny pierzemy w temperaturze maksymalnej 40 st. C. Ta zasada dotyczy również obrusów plamoodpornych. 

Czy obrusy trzeba krochmalić? 

Krochmalnie to proces, dzięki któremu obrusy są bardziej odporne na zabrudzenia, wchłaniają również mniej kurzu i wilgoci. Obrusy bawełniane warto krochmalić, gdyż dzięki temu zyskują sztywność, co sprawia, że ładnie prezentują się na stole. Obrusów syntetycznych nie ma potrzeby krochmalić. Do krochmalenia można wykorzystać specjalne płyny zakupione w sklepach lub przygotować domową mieszankę na bazie mąki ziemniaczanej. 

Jak suszyć obrusy?

Jeśli chcemy uniknąć zagnieceń na obrusie, zaraz po wyciągnięciu z pralki trzeba go roztrzepać i rozłożyć na suszarce, nadając mu właściwy kształt, bez zgięć i fałd. Proces suszenia można przyspieszyć, co jakiś czas obracając obrus na drugą stronę. Na pewno niewskazane jest rozwieszanie obrusu w taki sposób, że dwa jego narożniki przymocowujemy za pomocą klamerek. Może to spowodować, że tkanina się zdeformuje i już nie odzyska swojego fasonu sprzed prania. Obrusy można suszyć w suszarce przeznaczonej do tego celu, ale trzeba mieć na uwadze, że trudniej je będzie później wyprasować. 

Jak prasować obrusy? 

Obrusy najlepiej prasować, gdy są jeszcze delikatnie wilgotne. Dzięki temu tkanina szybciej się wyprostuje, co skraca czas prasowania. Zawsze przed prasowaniem nowego obrusu, warto sprawdzić, jak tkanina reaguje na temperaturę. W tym celu należy obrócić obrus na lewą stronę i lekko przesunąć po nim żelazkiem. Obrusy poliestrowe lub z mieszkanką bawełny prasujemy w temperaturze 110 st. C (czyli jedna kropeczka na żelazku). Pamiętajmy o tym, że zbyt niska temperatura prasowania nie przyniesie oczekiwanych efektów, a zbyt wysoka może sprawić, że tkanina się zniszczy. 

Jak przechowywać obrusy?

Obrusy powinno się tak przechowywać, aby się nie gniotły. Dobrym pomysłem jest wieszanie dużych obrusów na wieszakach. Obrusy można też przechowywać w szafach i  komodach. Ważne jednak, aby leżały one w miarę swobodnie, a nie były poupychane na siłę.

 

Szukasz praktycznego obrusu, który ozdobi Twój stół?

Zapoznaj się z naszą ofertą

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl