Sklep Lavaro
do kasy suma: 0,00 zł

Jak dbać o pościel z kory? Praktyczne porad

Pościel z kory jest bardzo często wybierana przez osoby zabiegane, które nie mają czasu na prasowanie. Największą zaletą kory jest to, że materiał ten nie wymaga prasowania ze względu na strukturę splotu tkaniny. Pościel nie gniecie się w czasie prania, dzięki czemu jej zmiana przebiega bardzo szybko. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak dbać o pościel z kory. Jak i w jakiej temperaturze prać ten materiał pościelowy? 

 

pielęgnacja pościeli z kory

Pościel z kory - właściwości materiału 

Kora to materiał produkowany z włókien bawełny, dlatego wyróżnia się szeregiem zalet charakterystycznych dla pościeli bawełnianych. Naturalna tkanina jest miła i delikatna w dotyku, choć specyficzna struktura, lekko chropowata, sprawia, że niektórzy uważają ją za mniej delikatną w porównaniu do satyny czy flaneli. 

 

Pościel z kory może być używana przez alergików. Taka pościel dobrze przepuszcza powietrze i jednocześnie pozwala skórze oddychać, sprawiając, że człowiek się nie poci. Z powodzeniem może być używana przez cały rok. 

 

Kolejną zaletą pościeli z kory jest również jej wytrzymałość - nie przeciera się, nie zmienia swojego pierwotnego kształtu ani nie blaknie nawet po wielu cyklach prania. Pościel kory jest chętnie wybierana przede wszystkim za stosunkowo niską cenę, która zależy od rozmiaru pościeli. Im większy komplet pościeli, tym możemy spodziewać się wyższej ceny. 

Dla kogo pościel z kory?

Komplet pościeli z kory to przede wszystkim propozycja dla osób ceniących sobie wygodę i efektowny wygląd za sprawą falowanej struktury materiału. I to właśnie od tej struktury pochodzi nazwa pościeli, która z wyglądu i nieco też z dotyku przypomina korę drzewa. Pościel z kory może być jednokolorowa lub wielobarwna. Pościel dla dzieci z kory często ozdobiona bywa nadrukami z bohaterami bajek, co dodatkowo daje jej ciekawego efektu. 

Jak poznać dobrej jakości pościel z kory? 

Dobrej jakości pościel z kory najczęściej powstaje w 100% naturalnego surowca, choć nie zawsze jest to regułą. W sklepach znajdziemy również pościel z kory, w której składzie, obok naturalnych włókien, znajdują się włókna syntetyczne (najczęściej poliester). Celem zastosowania poliestru jej zwiększenie wytrzymałości pościeli i jednocześnie przedłużenie jej trwałości. 

 

Wybierając pościel z kory, należy jednak zwrócić uwagę na to, aby domieszka poliestru nie była za wysoka, najlepiej by nie przekraczała 30%. Trzeba pamiętać o tym, że gdy w składzie jest zaledwie 20-30% bawełny, to przekłada się to gorszą jakość pościeli oraz jej właściwości. Może się zdarzyć, że tania pościel z kory będzie wykonana ze słabej jakości materiału, przez co szybko pogorszy swoje użytkowe parametry. Aby mieć pewność co do jakości zakupionej pościeli, trzeba sprawdzić, czy zakupiony przez nas komplet posiada certyfikat Oeko-Tex Standard. Jest to wiodący na świecie znak bezpieczeństwa w przemyśle włókienniczym i tekstylnym przyznawany produktom wolnym od szkodliwych substancji.

 

Przed zakupem pościeli z kory, oprócz składu, warto przyjrzeć się również gramaturze. Im większa gramatura pościeli, tym cechuje się ona większą wytrzymałością i nie przeciera się tak łatwo, jak ta wykonana z cieńszego materiału, co sprawia, że posłuży na dłużej. 

Jak dbać o pościel z kory? Najważniejsze zasady 

Pościel z kory nie jest wymagająca w codziennej pielęgnacji. Aby jednak przez długi czas cieszyć się jej pięknem i funkcjonalnością, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

Jak prać pościel z kory? 

Optymalna temperatura prania dla pościeli z kory wynosi 40-60 st. C. Zwykle informacja, w jakiej temperaturze prać pościel z kory, podana jest przez producenta i znajduje się na metce. Jeśli nasza pralka ma taką możliwość, najlepiej ustawić program do prania tkanin bawełnianych. 

Jak suszyć pościel z kory?

Pościel z kory szybko schnie i nie jest podatna na uszkodzenia. Można ją wirować, a także suszyć w suszarce bębnowej. Po dokładnym wysuszeniu poszewki z kory można od razu schować i złożyć do szafy.

Prasowanie pościel z kory 

Pościel z kory nie wymaga prasowania ze względu na falowaną strukturę. Charakterystyczny splot nadaje poszewkom pognieciony wygląd i żadne żelazko tego nie zmieni. Prasując pościel z kory, możemy jedynie sprawić, że stanie się ona nieprzyjemna w dotyku i sztywna. 

Wietrzenie pościeli z kory

Pościel, niezależnie czy z kory, czy z satyny, czy z jerseyu należy regularnie wietrzyć. Brak świeżego powietrza sprawia, że bakterie namnażają się szybciej, co prowadzi do alergii i chorób. Pościel z kory najlepiej wietrzyć na zewnątrz, a jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy ją rozłożyć na parapecie lub balkonie. Można ją też pozostawić w sypialni i szeroko otworzyć okno, aby zapewnić jej dopływ świeżego powietrza. 

 

Pościel z kory, choć ma wiele zalet, takich jak: łatwość w pielęgnacji czy niska cena, nie cieszy się obecnie taką popularnością, jak inne gatunki, chociażby pościel z satyny bawełnianej. 

 

Szukasz pościeli w dobrej cenie, która zapewni Ci wysoki komfort snu?

Sprawdź naszą ofertę kompletów pościeli

 

Przeczytaj na naszym blogu również inne powiązane wpisy:

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl