Według badań ponad 40 procent Polaków cierpi na alergie. Najczęściej reakcje alergiczne występują z powodu kurzu lub sierści i naskórka zwierząt. Na każdy z tych czynników bardzo łatwo być narażonym. Rozwiązaniem jest unikanie lub minimalizowanie bezpośredniego kontaktu z alergenami. Dlaczego w zwalczaniu alergii znaczenie ma rodzaj poduszki, na jakiej śpimy? W poniższym artykule wyjaśniamy, czym się różni poduszka antyroztoczowa od antyalergicznej. Zapraszamy do lektury!
Do wyprodukowania poduszki antyalergicznej wykorzystuje się specjalne materiały. Mają one na celu przeciwdziałać powstawaniu reakcji alergicznych. Celem jest również zapobieganie rozwojowi alergenów. Materiał, z którego wykonana jest poduszka, powinna zawierać higroskopijne cząstki. Ważne jest bowiem to, aby pościel, kołdra oraz poduszki były oddychające. Nasze ciało znajduje się w bezpośrednim i nieustannym kontakcie z materiałem podczas snu. Z tego powodu należy zadbać o jak najlepszą jakość obszycia i wypełnienia poduszki.
Poduszka antyroztoczowa - dla kogo? Czym się różni od antyalergicznej?
Poduszka antyroztoczowa różni się od antyalergicznej przede wszystkim tym, że zaleca się tę pierwszą osobom z alergią na kurz domowy. Jego całkowite pozbycie się w domu jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu stworzono zestaw poduszek i kołder antyroztoczowych, które zapobiegają namnażaniu się roztoczy. Ogólnie rzecz ujmując, wybór poduszki zależy m.in. od rodzaju alergii. Warto zwracać uwagę na to, czy te produkty zawierają atesty.
Czym wypełnione są poduszki i kołdry antyalergiczne?
Poduszki i kołdry antyalergiczne wypełnione są zwykle sztucznym wkładem. Naturalne surowce, pomimo wielu swoich zalet, mogą nie sprawdzić się najlepiej u alergików. Alternatywą jest stosowanie specjalnych wypełnień poliestrowych. Są one nie tylko bezpieczne, ale również lekkie, gwarantują ciepło i puszystość. Dostępne są jako kołdry całoroczne oraz kołdry letnie i kołdry zimowe. Poszycie wykonane jest z bawełny, co gwarantuje ciału odpowiednią cyrkulację powietrza.
Jak pielęgnować poduszkę antyalergiczną?
Poduszki oraz kołdry antyalergiczne warto często wietrzyć. Najlepiej wybierać do tego nienasłonecznione miejsce. W celu pozbycia się roztoczy należy prać poduszkę według instrukcji wskazanej na metce co najmniej dwa razy w roku. Bardzo ważne jest odpowiednie wysuszenie. Chcąc być pewnym, że poduszka wyschła, możemy ją przed praniem zważyć. Po wysuszeniu jej waga powinna być dokładnie taka sama. Najlepiej ją bezpośrednio wykorzystać, zakładając na nią tak samo świeży komplet pościeli. Możemy ją również schować w suchym miejscu i wykorzystać, gdy będzie to konieczne. Warto zakupić wtedy specjalny pokrowiec, który zapobiegnie gromadzeniu się roztoczy na nieużywanej poduszce.
Skompletuj antyalergiczną kołdrę i poduszkę z odpowiednią pościelą
Alergik powinien w swojej sypialni mieć wysokiej jakości komplet - pościeli, poduszek i kołdry antyalergicznej. Skierowane są one do tego samego grona odbiorców, jednak do ich wyprodukowania używa się innych materiałów.
Pościel naturalna antyalergiczna
Osoby narażone na reakcje alergiczne mogą wybrać bieliznę pościelową z naturalnych surowców. Przykładem jest pościel bawełniana lub pościel bambusowa. Obie mają właściwości antyalergiczne i antyroztoczowe. Powinniśmy jednak być pewni, że nie jesteśmy uczuleni na któryś z surowców wykorzystywanych do produkcji organicznych materiałów pościelowych. Często pojawiają się alergie, np. na wełnę.
Pościel syntetyczna dla alergików
Bezpiecznym wyborem jest pościel antyalergiczna wykonana z syntetyków, często z domieszką bawełny. Została ona stworzona z myślą o osobach wrażliwych na alergeny. Pościel syntetyczna jest jedną z najchętniej kupowanych przez alergików. Do jej zalet należy przede wszystkim niższa cena przy zachowaniu wciąż wielu dobrych właściwości. Skutecznie utrzymuje ciepło, szybko schnie i można ją prać bez zmartwień o uszkodzenia.
Przeczytaj na naszym blogu również artykuły powiązane: