Sklep Lavaro
do kasy suma: 0,00 zł

Czy pościel trzeba prasować? Obowiązek czy przyzwyczajenie?

O tym, że pościel należy regularnie prać, wie każdy - to kwestia niepodlegająca dyskusji. Natomiast jej prasowanie to już bardziej kontrowersyjny temat. Jedni uważają, że to bezwzględny obowiązek, inni - że tylko zbędne przyzwyczajenie. Prawda leży gdzieś pośrodku i jest trudna do jednoznacznego zdefiniowania, ponieważ wiele zależy od materiału, z którego pościel została wykonana. Ogólnie rzecz biorąc, prasowanie nie jest koniecznością, ale ma wiele korzyści. Z drugiej strony istnieją tkaniny, które nie tylko nie potrzebują kontaktu z żelazkiem, ale wręcz nie powinny go mieć.

Jak pościel trzeba prasować

Dlaczego warto prasować pościel?

Prasowanie to czynność, która nie ma wielu zwolenników. Jest żmudną, nudną i ciężką pracą, którą wykonujemy bardziej z obowiązku, niż dla przyjemności. Nic więc dziwnego, że wolimy wybierać rzeczy z materiałów, które nie potrzebują kontaktu z żelazkiem - które po praniu, starannie rozłożone na suszarce, nadają się od razu do założenia. Jednak prasowanie, poza względem estetycznym, ma również dodatkowe zalety - wysoka temperatura skutecznie likwiduje mikroorganizmy takie jak bakterie i roztocza, które lubią rozmnażać się w tkaninach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku materiałów, z którymi styka się bezpośrednio nasza skóra, a jednym z nich jest właśnie pościel. Prasowanie bielizny sypialnianej sprawia również, że zajmuje ona mniej miejsca po złożeniu, co jest ważne w kwestii przechowywania. Podsumowując: prasowanie pościeli nie jest bezwzględnym obowiązkiem, ale ma wiele zalet i wpływa na poprawę jakości snu.

Jaka pościel wymaga prasowania?

Niektóre z pościeli zdecydowanie wymagają prasowania. Są to na przykład pościel bawełniana lub lniana. Dlaczego? Bawełna i len to materiały bardzo podatne na zagniecenia, więc po praniu będą nieestetycznie zgięte i nawet starannie rozwieszone na suszarce nie zdołają się wyprostować. W powstałych zgięciach i fałdach może gromadzić się kurz; to także idealne miejsca dla rozwoju bakterii i roztoczy. Czasami również kontaktu z żelazkiem może wymagać pościel z flaneli, lecz czynność ta powinna przebiec szybko i bezproblemowo ze względu na trwałość materiału i charakterystyczny splot.

Jakich pościeli nie trzeba prasować?

Dla osób, które prasowania szczerze nie znoszą, również jest nadzieja. Coraz większe grono zwolenników zyskują pościele wykonane z materiałów, które nie wymagają prasowania. Tkaniny te albo w ogóle nie są podatne na zagniecenia, albo samoistnie prostują się po praniu, odpowiednio rozwieszone na suszarce do wyschnięcia. Są to:

  • Pościel z kory. Kora to charakterystyczny materiał o naturalnie pomarszczonej strukturze. Dzięki temu nie wymaga ani prasowania, ani krochmalenia - po praniu i wyschnięciu jest od razu gotowy do nawleczenia na kołdrę i poduszki.
  • Pościel z jerseyu. Tkanina ta jest miła w dotyku, bardzo elastyczna, delikatnie rozciągliwa, a do tego łatwa w pielęgnacji i nie wymaga prasowania.
  • Pościel frotte. To produkt, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jest przyjemny w użytkowaniu i łatwy w czyszczeniu; nie wymaga prasowania.
  • Pościel z satyny bawełnianej. Satyna to bardzo przyjemny dla skóry materiał o naturalnym połysku, zapewniający wysoki komfort snu. Chociaż po wyjęciu z pralki może być zgnieciona, rozprostuje się na suszarce, jeśli zostanie tam starannie powieszona. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się prasować satynę bawełnianą, pamiętajmy, by robić to na najniższej temperaturze żelazka.

Przeczytaj również: Jaki materiał wybrać na pościel? Przegląd najpopularniejszych tkanin pościelowych

Prasowanie pościeli - kilka pomocnych wskazówek

Dla większości z nas prasowanie nie jest czynnością, którą wykonujemy z uśmiechem na ustach. A prasowanie pościeli sprawia szczególne problemy - bielizna sypialniana jest duża, nieporęczna, krańce materiałów plączą się pod nogami i ocierają o podłogę. Jak usprawnić prasowanie pościeli, by było mniej męczące i frustrujące? Oto kilka pomocnych wskazówek. Nie sprawią one, że każdy prasowanie pokocha, ale na pewno przyczynią się do tego, by czynność ta była mniej pracochłonna.

  • Wybierz cięższe żelazko z dużą podstawą i o wysokiej mocy.
  • Deska do prasowania powinna mieć regulowaną wysokość. Warto również zadbać o pokrycie, które odbija temperaturę - pozwala to na wygładzanie materiału jednocześnie z obydwu stron.
  • Zadbaj o odpowiedni sposób prania.
  • Dowiedz się, w jakiej temperaturze prasować pościel (informacje te są opisane na metkach). Każdy materiał ma inną wrażliwość na gorące powietrze. Nieodpowiednio dobrana temperatura żelazka może trwale uszkodzić tkaninę.
  • Do prasowania używaj wody destylowanej lub przefiltrowanej.
  • Prasuj pościel na lewej stronie.
  • Po prasowaniu odczekaj, aż materiał “odetchnie” i przestanie być gorący. Dopiero wówczas złożoną pościel włóż do czystej i suchej szafy.

Czy można pozbyć się zagnieceń z pościeli bez użycia żelazka?

Można zminimalizować ryzyko wystąpienia zagnieceń na pościeli lub nawet całkowicie je wyeliminować. W dużej mierze zależy to od gatunku materiału, ale również kilku tricków. Przede wszystkim warto zrezygnować z wirowania lub ustawić jego niskie wartości, a zaraz po praniu wyjąć pościel z pralki i rozwiesić na sznurku lub suszarce. Materiał powinien swobodnie zwisać, dzięki czemu rozprostuje się pod wpływem własnego ciężaru. Ewentualne zagniecenia można spróbować zlikwidować suszarką po spryskaniu wodą, pamiętając o tym, by strumień ciepła nie był zbyt gorący dla danego rodzaju tkaniny.



Marzysz o pościeli, która nie będzie się gniotła?

Zobacz naszą ofertę kompletów pościeli, które nie wymagają prasowania

Przeczytaj również na naszym blogu: 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl