Masz pytania? Zadzwoń tel: 600 535 225    e-mail: sklep@lavaro.pl

Kołdra naturalna czy syntetyczna? Która lepsza?

Kołdra, to zaraz obok pościeli oraz wygodnego łóżka, niezbędny element wyposażenia sypialni składający się na zdrowy i komfortowy sen. Oprócz rozmiaru i grubości kołdry najważniejszym jej parametrem jest wypełnienie. Najogólniej kołdry można podzielić na te z wypełnieniem naturalnym oraz syntetycznym. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, którą kołdrę wybrać - naturalną czy syntetyczną. Zapraszamy do lektury.

 

Kołdra naturalna i syntetyczna - zalety i wady

Kołdry naturalne vs. kołdry syntetyczne

  Kołdry naturalne  Kołdry syntetyczne
wypełnienie:
 • puch
 • pierze
 • wełna 
 • włókno bambusowe
 • włókno poliestrowe
 • włókno silikonowe
zalety:
 • wysokie parametry termoizolacyjne
 • swobodny przepływ powietrza
 • właściwości higroskopijne (pościel wchłania wodę i ją odprowadza, zapobiega poceniu się)
 • wysoka trwałość
 • miękkość, puszystość, sprężystość

 • tańsze od kołder naturalnych
 • łatwe w pielęgnacji (można je prać w wysokich temperaturach i suszyć mechanicznie) 
 • nie odkształcają się
 • przyjazne dla alergików (nie przyciągają kurzu i roztoczy)
wady:
 • niektóre z wypełnień naturalnych nie nadają się dla alergików 
 • wyższa cena

 • gorsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu do kołder naturalnych
 • gorsza trwałość

Kołdry naturalne - wady i zalety 

Kołdry naturalne to najczęściej kołdry puchowe, wełniane, bambusowe lub z pierza. Kołdra naturalna, dzięki zastosowaniu naturalnych wypełnień, charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Mimo świetnej izolacji temperatury kołdra naturalna nie przegrzewa ciała i zapewnia mu odpowiednią termoregulację. Pod taką kołdrą można swobodnie oddychać. Oczywiście wypełnienie wypełnieniu nierówne, gdyż w sklepach znajdziemy produkty w różnych cenach i różnej jakości, jednak każde z wypełnień naturalnych ma swoje specyficzne właściwości. 

Kołdry i poduszki puchowe

Poduszki i kołdry puchowe wypełnione są najczęściej puchem gęsim lub kaczym, warto jednak zaznaczyć, że bardziej ceniony jest pierwszy z nich. Puch gęsi jest delikatniejszy, lżejszy i bardziej sprężysty od puchu kaczego. Kołdry puchowe są lekkie, a jednocześnie zapewniają dobrą izolację cieplną. Można ich używać przez cały rok, bez obaw o przepocenie. Choć uznaje się, że kołdry puchowe nie są polecane alergikom, na rynku znajdziemy specjalne kołdry antyalergiczne z puchu gęsiego. Wypełnienie w takiej kołdrze jest starannie odpylone i wyczyszczone. Samo poszycie jest gęsto utkane z wysokojakościowej bawełny po to, by utrudnić przenikanie do wnętrza kurzu i roztoczy. Taka budowa sprawia, że kołdry puchowe mogą być używane także przez osoby ze skłonnościami do alergii. 

Kołdry i poduszki z pierza

Pierze to kolejny surowiec wykorzystywany jako wypełnienie kołder. Nie jest on jednak tak sprężysty jak puch i zapewnia gorszą wentylację ciału. Ponadto kołdry z pierza zajmują więcej miejsca, są też cięższe i znacznie mniej delikatne od puchowych. 

Kołdry i poduszki wełniane

Kołdry i pościele z naturalnej wełny posiadają wiele właściwości zdrowotnych. Sprawdzą się one w przypadku osób, które cierpią na bóle kręgosłupa oraz dolegliwości reumatyczne. Dobrej jakości pościel wełniana jest także miękka i bardzo wytrzymała. Ma doskonałe właściwości izolacyjne, a przy tym jest higroskopijna. Wełna jest także bardzo przewiewna. Warto dodać, że kołdra wełniana nadaje się dla alergików (o ile nie są oni uczuleni na samą wełnę) oraz dzieci. 

Kołdry bambusowe

Kołdry bambusowe są w ostatnim czasie niezwykle popularne. Pościele wykonane z tego materiału mają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Są lekkie, przewiewne, a przy tym wytrzymałe. Kołdry bambusowe nie powodują żadnych alergii i są bezpieczne dla alergików.  

Kołdry syntetyczne - wady i zalety 

Kołdry syntetyczne, określane również jako poliestrowe, to rodzaj kołder wykonywanych z materiałów i włókien poliestrowych, niewystępujących naturalnie w przyrodzie, lecz będących efektem przetwarzania polimerów w procesach chemicznych. Kołdry syntetyczne mają zwykle poszycie wykonane z poliestru, mikrofibry lub mieszanki włókien syntetycznych i bawełny. Są to produkty o wielu zaletach. Pierwszą z nich jest cena, która zwykle jest niższa w porównaniu z wysokiej jakości kołdrą puchową. Kołdry poliestrowe są również łatwiejsze w utrzymaniu czystości - można je prać w pralkach automatycznych, w wysokich temperaturach, nie odkształcają się przy tym i są puszyste przez długi czas. Są polecane także alergikom, ponieważ nie uczulają. Do głównych wad kołder syntetycznych należy przede wszystkim to, że nie mają one tak dobrych właściwości termoizolacyjnych, co kołdry naturalne.

 

Do najczęściej spotykanych na rynku wypełnień kołder syntetycznych zaliczamy:

 

 • wypełnienie z włókna poliestrowego - włókno poliestrowe stanowi odpowiednik syntetycznego puchu, zapewnia kołdrze elastyczność, miękkość i przepuszczalność. Wypełnienie poliestrowe bardzo często stosowane jest w kołdrach letnich;

 

 • wypełnienie z włókna silikonowego - jest to włókno poliestrowe, pokryte dodatkową warstwą silikonu. Wypełnienie to bywa nazywane także sztucznym puchem. Jego głównymi zaletami są elastyczność, miękkość oraz trwałość. 

 

Jaką kołdrę wybrać - naturalną czy syntetyczną? 

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką kołdrę wybrać - naturalną czy syntetyczną. Wybór rodzaju wypełnienia powinien być uzależniony od naszych potrzeb, a także temperatury, jaka panuje w sypialni. Pod uwagę należy wziąć także, czy jesteśmy alergikami. To, co przemawia na korzyść kołder puchowych, to przede wszystkim ich trwałość, a także doskonałe właściwości grzewcze. Wśród zalet kołder syntetycznych na pewno należy wskazać łatwość w pielęgnacji i możliwość prania w wysokich temperaturach. Nie są one jednak tak ciepłe, co kołdry naturalne.

 

Zastanawiasz się, czy warto zmienić kołdrę na lato? Przeczytaj nasz wpis: Jaką kołdrę wybrać na lato i na zimę? Ta sama czy dwie różne?

 

 

Szukasz kołdry, która spełni Twoje wymagania?

Zapoznaj się z naszą ofertą kołder naturalnych i syntetycznych

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl